Lato 1963 nad Chechłem

Jak dobrze, że wujek Olek zachował ten dokument. Pożółkła kartka będąca potwierdzeniem, że 20 lipca 1963 roku zlecono Aleksandrowi Nowakowi pełnienie funkcji fotoreportera podczas Zlotu Ognisk TKKF, który miał się odbyć 21 i 22 lipca nad Zalewem Chechło. Dzięki tej informacji mam pewność, kiedy dokładnie zostały wykonane zdjęcia opatrzone na odwrocie pieczątką ” FOTO – Aleksander Nowak, Trzebinia, ul. Krakowska 20″ znalezione w tym słynnym już „Olkowym kącie” na strychu. Bo pojawia się na nich tablica z napisem „Kierownictwo Zlotu” i widać, że zrobione je nad naszym Chechłem. No to chyba trop jest właściwy.

ch 13
Te dwa dni Zlotu to była niedziela i poniedziałek. W tamtym czasie sobota była dniem roboczym, więc pewnie dzień otwarcia zaplanowano na niedzielę, wolną od pracy. Zleceniodawcą umowy zawartej z dwudziestoośmioletnim wtedy Olkiem było Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Sokół” w Chrzanowie, mieszczące się przy ul. Koniewa 24 (obecnie – Sokoła).
Trafiłam w sieci na informację, że przeciętne wynagrodzenie w 1963 roku wynosiło niecałe 1800 zł, więc 420 zł, które Olek miał otrzymać za dwa dni pracy, odliczywszy koszt wykonania 68 zdjęć to był chyba i tak dobry zarobek.
Nie znalazłam aż tylu zdjęć, ale jest ich sporo. Myślę, że jeśli trafią tu starsi mieszkańcy mojego miasta zapewne znajdą jakieś znajome twarze.

 

 

Oczywiście idea imprezy, jaką był Zlot TKKF była taka, że musiały się odbywać jakieś sportowe zawody i to też złapał swoim obiektywem Olek.

 

Wikipedia podaje, że Zalew Chechło powstał w latach sześćdziesiątych (nie podaje dokładnie roku) na stosunkowo niewielkim dopływie Wisły biorącym swój początek w Puszczy Dulowskiej, a przepływającym m.in. przez Trzebinię. Dzięki zdjęciom Olka i tej umowie zawartej latem 1963 roku wiem, że musiało to być na samym początku lat sześćdziesiątych. Jedna rzecz mnie zastanawia. Wiem, że już Leon Willmann, przedwojenny burmistrz Trzebini, z zawodu architekt, był inicjatorem budowy tamy na Chechle jako ujęcia wody dla miasta i zakładów przemysłowych. Zresztą ten niezwykle światły człowiek miał wiele innych zasług. Wspominałam o nim kiedyś, opisując tużpowojenne losy moich dziadków. Ale wracając do tamy – informacja związana z inicjatywą Willmanna, kłóci się z tą podaną przez Wikipdię. Może inż. Willmann stworzył tylko projekt, który zrealizowano dopiero wiele lat później?
A może w tych latach sześćdziesiątych powstało po prostu kąpielisko? Bo faktycznie plażowiczów nie brakowało, co też uwiecznił Olek swoim aparatem fotograficznym. „Tama”, bo tak się wtedy mówiło o zalewie, przynajmniej ja tak zapamiętałam z dzieciństwa, była najpopularniejszym miejscem letniego wypoczynku w okolicy. O „Balatonie” jako miejscu rekreacji nikt wtedy jeszcze nie słyszał. Kilka lat później ja też jeździłam z mamą „na tamę”. Rowerem składakiem o nazwie „Karat”. Mama pedałowała w upale, a ja siedziałam na bagażniku, na przymocowanym do niego jaśku. Nie było to szczególnie komfortowe, ale uwielbiałam te niedzielne wypady. Brałyśmy prowiant na cały dzień, mama robiła nawet napój w syfonie, który brałyśmy ze sobą. Często był to podpiwek, którego nie znosiłam. Ale i tak było cudownie. Piaszczysta plaża sprawiała, że można się było poczuć prawie jak nad morzem. A na czystość wody nie zwracało się wtedy szczególnej uwagi…

 

Pewnie latem tego samego roku, tyle, że nieco później Olek zrobił też to zdjęcie, które na odwrocie podpisał: „Ostatnie słoneczne dni tegorocznego lata na zalewem Chechło”. Niestety, nie wiem, kim jest zgrabna kobieta na zdjęciu i towarzysząca jej dziewczynka w stroju kąpielowym zdaje się, że wydzierganym na drutach…

ch 2

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s