Wdzydze – obóz filmowców 1958

Uwielbiam to uczucie, kiedy różne kawałeczki przeszłości, mądrze nazywane artefaktami, zaczynają układać się w jedną całość. Mam oczywiście na myśli kawałeczki dotyczące dziejów mojej rodziny. Ciągle jest tego sporo do poukładania, choć zostały już głównie te „skarby”, które dotyczą lat powojennych. Jeszcze nie tak dawno wydawało mi się, że to nie będzie jakoś szczególnie interesujące, właśnie przez tę stosunkowo niedużą odległość w czasie. Ale przecież sześćdziesiąt – siedemdziesiąt lat dzieli nas od czasu, którego dotyczą te odkrywane opowieści, więc jest to już naprawdę historia…
Całkiem niedawno publikowałam piękne zdjęcia Jasi , którymi Ania zachwyciła się tak bardzo, że postanowiła zrobić na ich podstawie rysunki. Wtedy zgadywałam, kiedy i gdzie je wykonano. Aż do dziś, kiedy prawie nabrałam pewności, że było to w sierpniu 1958 na Kaszubach. Pokazałam w sieci zdjęcie, zrobione – tak jak te nad wodą – przez Włodzimierza Wawrzynkiewicza, przedstawiające Jasię w towarzystwie dwóch osób na tle rzeki i zabudowań jakiegoś pięknego miasta.


Bydgoszcz 1958

Prawie natychmiast wierni „folołersi” 🙂 profilu „Zaplątanej…” odgadli, że to Bydgoszcz. Ja ze względu na fakt, że Wawrzynkiewicz był z Katowic, obstawiałam Górny Śląsk, ale przemknęło mi też przez myśl, że może być to Bydgoszcz, bo przypomniałam sobie jeden z listów Andzi do Olka, który w tamtym czasie był w wojsku w Rembertowie (wkrótce o tym napiszę).

list Andzi 6.8.58

Tych listów jest bardzo dużo, kiedyś uważnie je przeczytałam i zrobiłam sobie „kartotekę” najważniejszych rzeczy, o których Andzia donosiła Olkowi. Dlatego bez trudu odnalazłam dzisiaj ten właściwy. Oprócz wieści dotyczących remontu i prośby, żeby nie dzwonił „na lewo” tylko „normalnie z poczty” (telefon – nr 101 – mieliśmy w domu od 28 maja 1957 roku – to też wiem dzięki jednemu z listów), bo „lepiej będzie słychać i nie musisz się narażać„, a poza tym „telefonistka powiedziała wprost, że to jest na lewo i Kraków się zainteresował„, Andzia pisze, że „Jaśka pojechała do Bydgoszczy na spływ na jakie 10 dni” i że było to przed niedzielą.
Prawda jak pięknie ta Bydgoszcz wpasowuje się w znalezione dzisiaj zdjęcie? Pieczątka autora na odwrocie, identyczna jak na zdjęciach z jeziorem i drzewem, to kolejny trop, że jezioro było prawdopodobnie w okolicach Bydgoszczy. Trafiłam też na pocztówkę wysłaną dokładnie tego samego dnia (!), kiedy Andzia pisała do Olka o wyjeździe Janki. Sprawdziłam, że babcia pisała list we środę, czyli Jasia musiała wyjechać około 2 sierpnia (to była ta sobota przed niedzielą).
6 sierpnia pisała już we Wdzydzach pocztówkę do brata. Podpisała się „Ninka”; domyślam się, że takie zdrobnienie jej imienia bardziej jej się podobało, brzmiało bardziej „światowo” i może ktoś ją tak nazywał. Ale nawet, gdybym miała wątpliwości czy Ninka to Jasia, nie ulega wątpliwości, że charakter pisma jest na pewno jej – nigdy się nie zmienił. Takim samym niewyraźnym pismem pisała do mnie listy już kiedy jako dziecko wyjeżdżałam na kolonie i musiałam się przyzwyczaić do odczytywania tych hieroglifów.
Kartka została wysłana z leżącego nieopodal Wdzydz Loryńca. Ale najważniejsza informacja to ta, że była tam na „obozie turystycznym filmowców”.

kartka wdzydze

Tak sobie myślę, że podczas kiedy ja czuję niezwykłą więź i pokrewieństwo emocjonalne z moją babcią Andzią, życie i pasje Jasi są w wielu punktach podobne do tego, co robi jej wnuczka – Zuzia. Ja jestem Andzią, a Zuzia – Jasią… I pewnie obie nasze babcie czuwają nad nami z góry. Mocno w to wierzę.

Prawdopodobnie z tego właśnie spływu pochodzą zdjęcia Jasi, które wcześniej trudno było mi do czegokolwiek dopasować. Być może i te zrobił Wawrzynkiewicz, bo na pewno nie Olek. Zresztą obecność zawodowego fotoreportera na obozie filmowców nie jest niczym dziwnym. Wszystko zaczyna do siebie pasować.
Może jeszcze udałoby się ustalić, kim jest sympatyczny mężczyzna siedzący obok mojej mamy. Niby nie jest mi to do niczego potrzebne, a jednak fajnie byłoby wiedzieć.

Jasia z kimśJasia zkimś 1

wdzydze obóz filmowców

Ostatnie zdjęcie jest na pewno dziełem Wawrzynkiewicza, na odwrocie jest jego pieczątka.

Jedna myśl na temat “Wdzydze – obóz filmowców 1958

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s