Deutsche Volksschule in Trzebinia

niem szkola mniejsze

A tymczasem w Trzebini… dzieci niemieckich umsiedlerów chodziły do Deutsche Volksschule. Przechował się u nas egzemplarz pisemka adresowanego do niemieckiej młodzieży pod nazwą „Sonnenwende” („Przesilenie”) . Na stronie tytułowej przybito stempel z nazistowskim orłem ze swastyką i napisem: „Deutsche Volksschule. Trzebinia”. Na stemplu dopisano piórem nr 142.

stempel Deutsche Volksschule Trzebinia

Może gazetkę zabrano z wypożyczalni szkolnej i nie zwrócono? Zastanawiają mnie też najwyraźniej za pomocą jakiegoś stempelka odbite inicjały A.N. Możliwe, że już po wojnie na przykład Olek bawił się w stemplowanie inicjałami swojej mamy. A może to tylko zbieżność liter?
Znalazłam w sieci aukcję z tym właśnie numerem „Sonnenwende” (79)  z  informacją, że pochodzi on z 1936r.  Pismo wydawano w Breslau. Na szesnastu stronicach formatu nieco większego niż zeszytowy zawarto pisane gotykiem opowiadania, wiersze i piosenki służące  „odrodzeniu Niemiec” w umysłach młodych ludzi, specjalnie wybrane dla nich przez niejakiego Karla Pferdmengesa.

To pewnie córki Weberów, a może i nastoletni Bruno byli czytelnikami tego zachowanego w nadzwyczaj dobrym stanie pisemka. Gdzie mieściła się ta niemiecka szkoła, do której zapewne uczęszczały dziewczynki, nie wiem. Ale mogła to być szkoła na Rybnej. Pewnie gdzieś jest jakaś informacja na ten temat.

Reklamy

3 myśli na temat “Deutsche Volksschule in Trzebinia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s