Podatki 1936-1940

Na ostatnich stronach zeszytu „sklepowego” dziadków znajduje się zestawienie podatków: sklepowych i domowych za lata 1936-1940.
Podatek obrotowy (płatny w ratach kwartalnych) systematycznie rósł (pewnie obrót także): w 1936 wynosił niecałe 70 zł (ale sklep działał dopiero od lipca czy sierpnia), w 1937r. – ponad 120 zł, a jeszcze w roku następnym trzeba było dopłacić ponad 20 zł. Za rok 1938 wyniósł w sumie z wyrównaniem ponad 200 zł. W 1939 – podobnie. Ciekawe, że mimo okupacji wpłata z listopada jest jeszcze w złotych, a grudniowa już w markach (RM)… Trochę trudno połapać mi się w tych wszystkich świstkach z pozoru wyglądających tak samo, a jednak stanowiących potwierdzenie wpłat różnych podatków, ale wdaje mi się, że przelicznik złotego do marki był mniej więcej jak 2:1. Do końca  1939 roku stempel informował,  że wpłatę przyjął Urząd Skarbowy w Chrzanowie, a od stycznia 1940 był to już Finanzamt Chrzanów (ale jeszcze nie Krenau, jak później nazwano Chrzanów). 

pokwitowanie_podatku__XI1939pokwitowanie_podatku__XII_1939_jpeg

pokwitowanie_podatki_I_1940_Finanzamt
Wracając do zestawienia podatków: był też podatek dochodowy i drogowy. Przypuszczam, że ten ostatni dziadek musiał płacić ze względu na to, że był posiadaczem samochodu, a nie sklepu, zwłaszcza, że informacja o jego uiszczeniu raz pojawia się w zestawieniu rachunków sklepowych, a raz domowych. Oprócz tego „patent”, czyli świadectwo przemysłowe, które kosztowało rocznie  27,75 zł.

podatki_sklepowe_1

podatki_sklepowe_2_jpeg

W podatkach domowych pojawiają się takie określenia, jak: asekuracja, od lokalu, od nieruchomości, gruntowy, lokatorski, no i właśnie drogowy. Urząd Skarbowy przed wojną zdaje się także nie należał do przesadnie lubianych instytucji…

podatki_domowe_1a

podatki_domowe_1940

Był jeszcze podatek „z ogrodu” i Umfallsteuer, czyli od wypadku, ale to już w 1940-płacone okupantowi). I „czynsz ze sklepu” w wysokości 15 marek miesięcznie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s