Julek i jakieś dzieci na schodach (dworku?) 1927-1928

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWiele bym dała, żeby się dowiedzieć gdzie wykonano to niezwykłe zdjęcie… A jest niezwykłe bo mimo, że wyraźnie „niepozowane” stanowi wspaniałą kompozycję. Uwielbiam je.

Julek, wysoki blondynek, stoi pierwszy z prawej w jasnym, zapewne wełnianym, garniturku z krótkimi spodniami. Na nogach ma buciki sznurowane nad kostkę, podobne do tych, które nosił jego imiennik- starszy kuzyn, syn Marianny Kołodziejczykównej, akuszerki z Trzebini, na zdjęciu z 1914 roku.
Patrzy na swoje koleżanki i kolegów stojących na schodach najprawdopodobniej jakiegoś dworku-po bokach widać potężne kamienne kolumny, ale nie jest to na pewno Dwór Zieleniewskich w Trzebini-tam jest inny układ przy wejściu. Zachodzę w głowę, kim są dzieci na zdjęciu; nie są w identycznym wieku, niektóre z nich pewnie są już w wieku szkolnym, ale część to jeszcze przedszkolaki. Julek może mieć 7-8 lat, to znaczy że jest rok 1927 lub 1928, sądząc po ubrankach dzieci wczesna jesień albo późna wiosna. W tym czasie Nowakowie mieszkali na powrót w Sierszy, a dziadek Jan pracował u dyrektora Dunajeckiego. Przyszło mi do głowy, że dzieci na zdjęciu mogą być dziećmi pracowników „wyższego szczebla” (bo jest ich stosunkowo niewiele i są ubrane raczej „zamożnie”), a Julek, jako syn „osobistego szofera” też mógł się wśród nich znaleźć.
I może zdjęcie zrobiono przy okazji jakiejś „imprezy” urządzonej specjalnie dla nich. Kto wie, może któreś z nich jeszcze żyje? Ten ktoś musiałby mieć teraz ok. 90 lat.
W książce „Trzebińskie Historie” jest wspomnienie sióstr Zofii Kłóskiewicz i Stefanii Prymki, urodzonych w 1922 r., których ojciec był kierownikiem robót górniczych w kopalni „Zbyszek” należącej do Zieleniewskich. Dyrektorem był tam pan Tobiczyk, mieszkający najpierw we dworze w Górce, a potem w wybudowanej dla kierownictwa kopalni willi przy drodze do Myślachowic (po wojnie był tam szpital zakaźny). Piszę o tym dlatego, że wejście do tej willi trochę przypomina to na zdjęciu z dziećmi. No, ale nic mi nie wiadomo, żeby dziadek pracował na kopalni „Zbyszek”, choć nie mogę tego wykluczyć, bo całkiem możliwe, że po powrocie do Sierszy w 1926 roku, a przed 2. września 1928 (data rozpoczęcia notatek w zeszycie „Dyety”) pracował u innego pracodawcy niż dyr. Dunajecki…
Zresztą nie mogę też wykluczyć, że Julek był wyjątkowo wyrośniętym sześciolatkiem i zdjęcie pochodzi np. z września 1926, kiedy dziadkowie mieszkali jeszcze w Krakowie, ostatnie pół roku do końca września na Woli Justowskiej.
To zdjęcie było kiedyś publikowane w „Twoim Stylu” (przy okazji nagrody w pewnym konkursie), ale niestety nie było żadnego sygnału, że ktoś rozpoznał to miejsce. Poza tym opublikowane zdjęcie był bardzo małe. Szkoda…

  W tym samym dniu fotograf wykonał dzieciom jeszcze jedno zdjęcie. We wnętrzu. Po lewej widać fragment jakiegoś krzesła i jakby złożone stoliczki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Julek jest tu jakiś … wystraszony albo zły? Jego mały kolega, który  podpierał  murek na fotografii ze schodami „poruszył” zdjęcie, bo ucieka gdzieś z misiem, którego na poprzednim zdjęciu trzymała dziewczynka z kokardą i medalionem;)  Brakuje też dwóch chłopaków.
Ktoś oznaczył fotografię ołówkiem wpisując tylko rzymską jedynkę, zdjęcie na schodach ma nr III. Powinno być jeszcze jedno. Ale nie ma…

4 myśli na temat “Julek i jakieś dzieci na schodach (dworku?) 1927-1928

  1. Wydaje mi się dziwne – albo moze lepiej: interesujące – że na drugim, wyraźnie juz pozowanym zdjęciu, dzieci zostały ustawione według wzrostu, dwoje usadzono (dwie dziewczynki?), bo moze nie zmieśliłyby sie w kadrze? A Julek wyraźnie zakłóca ten porządek – może o nim zapomniani? „dostawiono” w ostatniej chwili? i dlatego jest zły? iwona

    Polubienie

  2. A to faktycznie możliwe – że kazano mu tam stanąć. Może ci „starsi” nie chcieli go wpuścić między siebie? A siedzące dzieci to raczej chłopcy- na pierwszym zdjęciu lepiej ich widać.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s