Plik zdjęć: (bezimienni) znajomi, którzy zostali w Czeladzi…

Kiedy Andzia przeprowadziła się do Trzebini, wzięła ze sobą na pamiątkę fotografie osób, które jakoś były jej bliskie- na pewno na tyle, że ofiarowały jej swoje podobizny. Mam całkiem sporo zdjęć osób, pewnie znajomych, a może i przyjaciół mojej Babci, o których niewiele, albo nic nie potrafię powiedzieć. Najczęściej jedyną informacją na zdjęciu jest nazwa zakładu fotograficznego: są to najczęściej zdjęcia Braci Altman i Stefanii Mieszkowskiej, ale też J. Zorskiego i Jana Wereckiego, którego nazwisko pojawia się tu chyba po raz pierwszy.

Pewnie się łudzę, ale mam nadzieję, że ktoś, kto tu trafi, rozpozna podobizny swoich przodków i opowie mi o nich…

OLYMPUS DIGITAL CAMERATo jest dość ciekawe zdjęcie ze względu na sygnaturkę: napisane piórkiem „Br.Altman”- na innych fotografiach jest to rodzaj pieczęci (tylko na tablo było coś podobnego). Nie wiem niestety, kim jest szczęśliwa młoda para.

Nie wiem też, kogo przedstawiają dwie poniższe fotografie rodzinne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAfot. Bracia Altman

 OLYMPUS DIGITAL CAMERAfot.S. Mieszkowska

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERATo pewnie mieszkańcy Piasków-może sąsiedzi?

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAfot. S. Mieszkowska


Kim są te dzieci? Pewnie z jakiejś zaprzyjaźnionej rodziny, bo jest jeszcze jedno-„średniej dziewczynki”. Co ciekawe: jest ubrana identycznie, jak na zdjęciu z rodzeństwem, choć fotografię wykonano w zupełnie innym atelier.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

fot. Jan Werecki, Sosnowice (to nie pomyłka-muszę sprawdzić,
kiedy Sosnowice stały się Sosnowcem)

OLYMPUS DIGITAL CAMERAfot. Stefania Mieszkowska
Na odwrocie zdjęcia tego młodzieńca w okularach jest jakaś dokładnie zamazana czarnym atramentem dedykacja…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA                                     fot. Bracia Altman
Tę koleżankę Andzi z Magazynu Żywnościowego Kopalni Czeladź udało mi się zidentyfikować dzięki podpisom na pamiątkowym tablo pracowników. To J. Nowakówna (raczej nie nasza rodzina).

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERATu nie ma nawet nazwy zakładu fotograficznego (ale jest oryginalna bransoletka;)

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAfot. S. Mieszkowska
Śliczna…prawda?

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA fot. J. Zorski

Tę fotografię podpisała na odwrocie moja prababka Ludwika: „To jest mój szwagier Franciszek Kwaśniewski”. Żadna z sióstr Ludwiki nie wyszła za mąż za Kwaśniewskiego. To najprawdopodobniej oznacza, że jest to mąż siostry felczera Kozła – drugiego męża Ludwiki.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAfot. Jan Werecki w Sosnowcu

Na odwrocie zdjęcia tego „fikuśnego” młodzieńca jest tylko data-8/X.21. To czas, kiedy Andzia pracowała w Magazynie żywnościowym – pewnie jest to więc kolega z pracy…

     I jeszcze jacyś sportowcy, może członkowie czeladzkiego Sokoła. Albo raczej gimnastycy czy akrobaci: wyobrażam sobie, że zaraz zrobią piramidę, stając jeden na ramionach drugiego…;) Dziewiętnastu młodych mężczyzn w trykotach i dwaj poważni panowie: kto z nich  był andzinym znajomym i ofiarował jej to pamiątkowe zdjęcie? Wydaje mi się, że pochodzi z okresu nieco wcześniejszego, niż powyższe-to chyba sam początek XX wieku.
Niestety nie mogę wykluczyć, że ta fotografia nie ma nic wspólnego z Czeladzią. Była co prawda w babcinej szufladzie, wśród innym „czeladzkich”, ale na odwrocie nosi ślady wyrwania z jakiegoś albumu. Ciekawe, czy po strojach „gimnastyków” można by coś wywnioskować na ten temat…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A na koniec jeszcze jedno starsze zdjęcie. Sprzed I wojny. Z dedykacją.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Na pamięć o uroczystych chwilach podczas chrztu swojej kumie ofiaruje kum A. Nikołajczuk 19/5 VI 11”

Podwójna data-bo to jeszcze ten czas, kiedy w Czeladzi leżącej w zaborze rosyjskim posługiwano się kalendarzem juliańskim, czyli „starego porządku”. A kumą była zapewne wówczas czternastoletnia Andzia. Może to były chrzciny jej młodszego braciszka Felka? Bardzo przystojny A. Nikołajczuk (z papierosem, który miał mu zdaje się dodawać powagi), choć z munduru i nazwiska Rosjanin, dedykację wpisał po polsku…

Patrzę na twarze ludzi na pochodzących sprzed wieku zdjęciach i zastanawiam się, jakie były ich losy… Często nachodzi mnie taka refleksja: gonimy za czymś, staramy się, przeżywamy, a to wszystko potem okazuje się mało ważne. Zostaje tylko fotografia…

2 myśli na temat “Plik zdjęć: (bezimienni) znajomi, którzy zostali w Czeladzi…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s